Већ је неко написао, штета је што промакне...
Нимфа обавезно мора бар понекад да додирне дно, али никако пречесто, због огромне вероварноће да кидаш. Чешање је знак да си близу дна а да нимфа није претешка, што је најчешће и пожељно. На пример, у 5 вожњи на истом потезу, бар у једној очешаш дно; ако у једној вожњи очешаш 5 пута - превише је.
Струна је чиста сметња. Не треба да буде ни у проводницима, камоли ван вршног проводника. Не користи се осим ако не желиш да пецаш истом опремом на све врсте мува, што је најтеже а вероватно и најгоре решење.
Најважније је имати једну нимфу у распону величина, него 5 врста у разним бојама а сличних тежина. Боје су скоро неважне, на 99% река, само треба варирати светле и тамне.
Забацивање је занемарљиво, најважније је водити нимфу на предвезу на коме нема лабавог, незатегнутог.
Док се мало не уђе у вештину, поготово ако је лов нимфом потпуна непознаница, прво бих препоручио индикатор, да се научи где и како тражити рибу, индкатор помаже страховито, пре свега да се научи читање тока (нема напретка у нимфарењу док се то "читање" не савлада). Да би користио индикатор, мораш имати нерве да ти свака луда која прође узме себи за право да ти просипа савете како је то но-но. Упозорен си. ако не подносиш добро просеравања, можда ти ниси за индикатор.
Индикатори нису само помагало да се страховито убрза учење; још увек их користим, мада су ситуације када су ми још увек потребни изузетно ретке.
Кад се пређе на директно нимфарење, користићеш лакше нимфе него са индикатором или уз употребу пливајуће струне, али ћеш знати отприлике где си са нимфом а где са предвезом и шта радиш.
За почетак, препоручујем стандарне конфигурације предвеза, не превише нежне јер фрустрација скаче на куб, што је предвез тањи. Како се будеш осећаш комфорније, тако можеш да смањујеш дебљине предвеза.
Предвез је најважнија ствар, ако мене питаш. Квалитет предвеза је најтежа ствар што се опреме тиче, јер се не може решити само новцем.
Моје решење, не мењам бећ неколико година, док не нађем боље (а тражим га али не јавља ми се

) је предвез од најмање 3 до 4 метра, не дужи од 6.
Размера је: 6:4:1 (основни:прелазни:индикатор). Основни део је најдебљи, индикатор је најтањи. Дебљине за неку основну комбинацију, која не смета да се пређе истим предвезом чак и на суву је, на пример:
основни део, 0,40 или 0,42 или 0,45 мм у дужини 2,4 до 3 м (око 20 lb)
прелазни део, 0,30 или 0,32 или 0,35 мм у дужини 0,8 до 1 м (око 12 lb)
индикатор, 0,28 или 0,30 мм у дужини 0,4 до 0,5 м (око 10 lb)
На индикатор додати типет, ретко кад краћи од метар, најчешће око 1,7 до 1,2 м. Типет може из једног или два дела, у зависноснсти колико мува има, у распону од 0,16 до 0,12, где бих увек почео са 0,16мм док се не уђе у фазон. Дебљина типета неће много смањити улове, али хоће много смањити кидања; смањивање не служи да се боље превари риба (предрасуда) него да се лакшом нимфом стигне дубље а при том и брже.
Ако смо сигурни да су нимфе у слоју у коме их желимо, користити што је могуће лакше нифе за то (отуд смањивање типета).
Предвез из примера, користим и за класично нимфарење са нимфом, или за две нимфе, или за dry&dropper, али и за пливајуће муве, кад ме мрзи да мењам предвез.
Тање варијанте предвеза истог предвеза нису толико универзалне и искључиво су за нимфарење:
основни 0,28 или 0,30 мм
прелаз 0,23 или 0,25 мм
индикатор 0,16 или 0,18 мм
Тању варијанту свакако избегавати бар целу прву сезону, посебно ако никад нисте нимфарили.
Од сва три дела предвеза, индикатор обавезно визулено упадљив, али ја користим некад упадљиве материјале и за прелазно део а често и за цео предвез, без икаквих проблема.
Материјале треба склопити да раде као целина, користим и најлоне и флуорокарбоне.
Бистро!