slike riba u prirodnom ambijentu

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Danas sam opet išao u ophodnju. Obišao jezero u nadi da ču vidjeti šarana ali još nije prišao obali kako bi valjalo. Štuke, ove male su se danas po suncu razmilile ali ni jedna nije preko 2kg. Uglavnom se radilo o štukicama od kakvih 45-50cm. Vidio sam i jednu oko 60cm sa svežim ranama od veče štuke.
Danas sam ugledao spektakularan prizor teške kapitalne štuke. Mamica od kakvih 110-120cm ko zna kolike težine...verovali ili ne zgrabila je odraslu divlju patku, vukla nekoliko metara po površini i onda se s patkom u čeljustima spustila u dubinu. To se desilo malo dalje od obale ali posto sam bio na maloj visini mogao sam videti šta se desilo. Viđao sam prije u par navrata kako veči som pokupi manje pače, od drugih čuo i kako ponekada pokupi na našem jezeru i veliku patku. Čak je i jedan labud postao večera somu prije par godina i to na očigled više ljudi.
Ali ovo danas, ja sam ostao zabezeknut, imao sam kameru u rukama ali sasvim sam zaboravio da bi to mogao i slikati.  :doh: :doh: :doh: :doh: :blush:
Posle sam probao uraditi par snimaka jata klenova ali nemam polarizacijski filter tako da mi uspela samo jedna fotka sa visine. Evo jedne današnje manje štukice (oko 45cm).
 

Prilozi

  • stuja.jpg
    stuja.jpg
    124,7 KB · Pregleda: 453

Al.

Junior member
Učlanjen(a)
11.03.2009.
Poruke
87
Broj reagovanja
0
Zgodno jato...

fbvuw3.jpg
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
Sebastijane, za ovu sliku štuje, od mene imaš + ko vrata.
Češće fotografiši.  :tbumb:
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
sebastian je napisao(la):
Danas sam opet išao u ophodnju. Obišao jezero u nadi da ču vidjeti šarana ali još nije prišao obali kako bi valjalo. Štuke, ove male su se danas po suncu razmilile ali ni jedna nije preko 2kg. Uglavnom se radilo o štukicama od kakvih 45-50cm. Vidio sam i jednu oko 60cm sa svežim ranama od veče štuke.
Danas sam ugledao spektakularan prizor teške kapitalne štuke. Mamica od kakvih 110-12cm ko zna kolike težine...verovali ili ne zgrabila je odraslu divlju patku, vukla nekoliko metara po površini i onda se s patkom u čeljustima spustila u dubinu. To se desilo malo dalje od obale ali posto sam bio na maloj visini mogao sam videti šta se desilo. Viđao sam prije u par navrata kako veči som pokupi manje pače, od drugih čuo i kako ponekada pokupi na našem jezeru i veliku patku. Čak je i jedan labud postao večera somu prije par godina i to na očigled više ljudi.
Ali ovo danas, ja sam ostao zabezeknut, imao sam kameru u rukama ali sasvim sam zaboravio da bi to mogao i slikati.  :doh: :doh: :doh: :doh: :blush:
Posle sam probao uraditi par snimaka jata klenova ali nemam polarizacijski filter tako da mi uspela samo jedna fotka sa visine. Evo jedne današnje manje štukice (oko 45cm).
slusao sam od starijih ribolovaca da su bili svedoci bas ovoga o cemu pises  :yeswink:
i ja sam jadnom prilikom bio svedok kada je stuka na bari pokupila malo pace.to je bilo pre sigurno 20 godina...tada je u toj bari bilo stuka i preko 10 kg...sad su i one od 2 kg retkost  :'(
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo ovde ima jos po koja slika od pre http://www.musicarenje.org/index.php?topic=671.0 ...cesto zaboravim ponjeti aparat pa bas onda se neke lepe ribice nastimaju na povrsinu ili u plicak...cim malo otopli morat cu se potruditi dici u samu zoru jer tada uglavnom ima sta za slikati. popodne isto ima ali kada ja ponesem fotic ko da se sve ozbiljne ribe posakrivaju  :blush: a stap da ne spominjem...nahodam se dok pronađem nešto meni zanimljivo...a kada šetam bez štapa ili fotića odjedared jezero oživi  :mad:  :blush: :D

Što se tiče štuke, čitao sam u nekoj starijoj literaturi prije više godina o lovu štuke još u srednjem veku. Na engleskim jezercima su zabilježeni prizori kako štuka ulovi lastavicu u letu dok kupi vodu sa površine. Malo mi to previše deluje kao mit mada neisključujem mogučnost. Koliko sam mogao upoznati štuku do sada...posebno velike...gotovo u 99% njena prehrana se bazira na lakom plenu a ne za nečim za čime bi morala da jurca po celoj vodi. Još teže je prihvatiti ideju o tome da se štuka zaleti na pticu koja leti nisko do vode...ali šta ako je voda siromašna njenom hranom...ili šta ako je ovo ili ono...tu se otvaraju extremni uvjeti koji otvaraju neuobičajene mogučnosti i pojavu neuobičajenog prehrambenog ponašanja. Sečam se jedne vode u Baranji u okolici Darde. Bile su to 80te godine. Na toj vodi se je toliko štoke namnožilo da su iz ribolovnog društva dozvolili izlov štuke...gotovo da nije bilo ograničenja koliko se smije uloviti...za čudo voda nije vrvela od mnogo ribolovaca. Ja sam imao sreču da sam došao do te vode. Sa familijom smo krenuli u ribolov po štuke. Sečam se da je svaki zabačaj značio štuku od kilo ili malo više. U toj vodi je štuka napadala sve...brzo povlačenje, sporo povlačenje, tonjenje...sve je davalo jednake rezultate - uvek ulov. A sve su bile divlje, prirodno izmreščene...ali prirodnu hranu su nadmašile brojnošću i skoro sve potamanile. Nikada neču zaboraviti taj ribolov.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Seb super fotka :tbumb:

Al. Gde je ovo snimljeno stvarno je zapanjujuće?
 

Al.

Junior member
Učlanjen(a)
11.03.2009.
Poruke
87
Broj reagovanja
0
100ka je napisao(la):
Seb super fotka :tbumb:

Al. Gde je ovo snimljeno stvarno je zapanjujuće?

Plitvice. Uz štuku, u ovo doba se fino daju slikati podusti i nosare (inače se krasno love mušičarskim priborom na viđeno) - može im se dosta blizu prići. Često iskaču dok se mrijeste pa su odlična meta za one koji imaju dovoljno strpljenja da ih okidačem uhvate "u letu".

29pp211.jpg


mrwb5s.jpg


 

Hunter

Senior member
Učlanjen(a)
10.12.2006.
Poruke
188
Broj reagovanja
0
0480007.17.jpg


(foto:net.hr)

jos jedna sa plitvica,moram provjerit u ponedeljak jel se tamo smije uopce lovit!? :drool:
 

Al.

Junior member
Učlanjen(a)
11.03.2009.
Poruke
87
Broj reagovanja
0
Jok... Jedino u znanstveno - istraživačke svrhe, uz dopuštenje Državne uprave.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
da, plitvička jezera i okolica je narodni park i pod strogom zaštitom...lov i ribolov možete zaboraviti osim ako niste plave krvi ili posebnih privilegija. Inače predivan kraj koji valja posetiti.

@Al., stvarno fine fotke. Inace podust na vodama na kojima sam ga ja obišao (nakon mresta) svega par puta je mnogo plašljiv i mora se mu prići sa leđa skrajnje oprezno...
 

Al.

Junior member
Učlanjen(a)
11.03.2009.
Poruke
87
Broj reagovanja
0
Nakon mrijesta jesu dosta oprezni i plahi ali ako ih se dovoljno promatra, relativno lako ih se da prevariti mušicom. Meni su jedne od omiljenih riba iako nekad budu opako selektivni.

slilfk.jpg
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
Al. je napisao(la):
Nakon mrijesta jesu dosta oprezni i plahi ali ako ih se dovoljno promatra, relativno lako ih se da prevariti mušicom. Meni su jedne od omiljenih riba iako nekad budu opako selektivni.

slilfk.jpg
ajde ako uspesno pecas skobalja napisi nesto u temi za njega.kod mene ga ima gomila ali nisam sa proslavio na musicu  :'(  sigurno sve sa foruma interesuje  :tbumb:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Mogao sam i da predpostavim, video sam pre par godina kod drugara slike sa Plitvica. Kako hrane klenčine iz ruke hlebom  ::)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Danas sam malo okvasio svoj kanu. Poneo sam i kameru za svaki slučaj. Naišao sam na dosta štukica od 2-4kg u paru...kod nas se još mreste i to če da traje sve do prvog Maja. Napravio sam ceo krug oko jezera i sada jedva osečam ruke  :D :D i ramena. Skoro pred kraj na samom povratku an moju polaznu tačku sam ugledao ogromnu ženku punu ikre kako leži na dnu dubine skoro 2m. Odmah sam izvadio aparat iako nisam znao hoče li fotka uspeti. Uradio sam tako par različitih fotki i ova mi je ispala najbolje. Ne znam, ovako na slici se ne može tačno odrediti njena veličina i težina ali to je mamica duga 110cm sigurno. Prelepa velika i debela štuka.  :yeswink: To sam slikao na 20m+ od obale na jednom plićem delu jezera.
 

Prilozi

  • stuka.jpg
    stuka.jpg
    135,4 KB · Pregleda: 525
Vrh Dno