Rzav 10. marta 2006.

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Juce smo posetili jednu od najlepsih reka u Srbiji, musicarili na njoj, uzivali u cistoj prirodi i kao vrhunac svega pili kristalno cistu Rzavsku vodu. Pecali smo Simpson, Bane i ja, bilo je odlicno, mada je vreme bilo pravo zimsko, oblacno, hladno ipak smo uspeli da se upisemo. Ovo je bio moj prvi izlazak na vodu ove godine. Upisao sam se i overio novi stap, sav srecan i zadovoljan. Vodostaj je bio neverovatno nizak, tako da se moglo prici i najnepristupacnijim mestima. Ovakav vodostaj sam zabelezio prosle godine u junu, znaci da ce ova godina biti izuzetna ili neverovatno losa i pogubna po riblji fond. Ali ako se "po jutru dan poznaje", mozemo ocekivati susnu godinu, sto nije dobro. Imam podatak sa kraja XIX veka kada su Rzav, Studenica, Moravica, bezmalo presusile. To su bile presudne godine za riblji fond koji je gotovo desetkovan. Ovo je bitan podatak koji ce iznenaditi svakoga, naime Moravica je imala autohtonu mladicu i lipljena, pastrmke je imalo u gornjem toku i manjim rekama. Te godine je doslo do pomora velike kolicine ribe, a veliki deo je otisao nizvodno zajedno sa vodom. Od tada mladice i lipljena vise nema.

Da se vratimo na Rzav, juce je bilo toliko hladno da nisam ni u kakvom slucaju pomislio da ce se riba javljati na povrsini. Prvi sam se upisao, na samom pocetku uhvatio sam potocaru od nekih 25cm, na ogromnog princa sa zlatnom glavom na #8. Boja te pastrmke je neverovatna, od zlatno zute preko plave, sa neverovatno izrazenim pegama, prava lepotica. Mogu sa sigurnoscu da potvrdim da je najlepsa potocara bas sa Rzava. Pecali smo skoro ceo dan. Simpson i ja smo otisli niz vodu, a Bane je otisao uz vodu. U tom pohodu niz vodu Simpson se upisao, sa prvom rzavskom lepoticom. Kada smo se vratili krenuli smo uzvodno i onako zetajuci pored vode, cuo sam buckanje. Simpson je otisao malko iznad. Ostao sa da vidim sta je to ili mi se samo ucinilo. Poceo sam da preturam po kutiji sa teskim nimfama da nadjem neku zalutalu suvu muvu. Pronasao sam Adamsa na #14. Bacio sam nekoliko puta, kad se riba dize i pokupi je. Sav onako u nekom cudu sam kontrirao i bocnuo ribu. Nije bilo iskakanja, pomislio sam da je potocara. Ali kad sam je dovukao malko blize video sam da je lipljen. Nevoreovatno, u sred marta, na 5-7 stepeni na suvu muvu da uhvatim lipljena. Prijatno iznenadjenje! Mislim ne pamtim trenutak kada sam pocetkom marta pecao, jer je to vreme extrmno visokog vodostaja i obaveznog metra snega. Vratili smo se do auta gde nas je cekao Bane sa prijatnim iznenadjenjem, uhvatio je dve potocare i dva lipljena. Srecni i zadovoljni napustili smo reku. U povratku smo svratili na ribnjak, gde su me slikali sa zavrnutim rukavima, krvavim rukama u masakru kalifa na licu mesta :hammer: . Ocekujemo slike od njih, posto nisam nosio aparat. E da, jos jedno prijatno iznenadjenje, nekoliko metara od reke na putu smo zatekli rojenje bambula :hammer: tako da smo i to aparatom zabelezili. Toliko!
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
bas lepo sto nosite takve utiske se Rzava ,prave musicaeske reke,
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Naravno da je Veliki Rzav jedna od naših najlepših reka. Pozdravljam ovu vašu posetu "divljoj" vodi.
 
Vrh Dno