Riblji vid

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Musicari se cesto pitaju da li ribe dobro i jasno vide i da li razlikuju boje i nijanse. Odgovor je jednostavan: Sve ribe koje zive u bistrim vodama dobro vide. Zbog cega ne bi? Zar bi bile tako dobri lovci da im sva moguca cula nisu prilagodjena uslovima u kojima zive?
Ako ne verujete da ribe odlicno vide, formirajte akvarijum. Naselite ga nekom pitomom tropskom ribom. Svakog dana je hranite istom hranom, na primer, tubifeksom. Odjednom, prekinite i ubacite joj rendanu govedinu, koja je omiljena hrana akvarijumskih riba. Proci ce nekoliko minuta zagledanja i njuskanja dok ne uzme prvi zalogaj. Tubifeks bi uzela bez razmisljanja, ali ovo sto joj sada upada u vodu, ne lici na njega i riba u tom parcencetu govedine, culom vida, a kasnije i ostalim culima, ne prepoznaje svoj uobicajeni zalogaj.
U brzoj vodi, riba se moze lako prevariti i uzeti nesto sto donekle lici na njenu hranu. Takodje, u mirnoj vodi, riba moze agresivno uzeti vestacki mamac ako joj preti neka susedkinja, da to ona ucini pre nje. Ali ako riba nema takvih problema, dobro ce zagledati i svojim ostrim culima proceniti sta uzima u usta. Uostalom, to rade sve zivotinje.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Mene ta tema zanima jos iz varalicarskih dana.
Misljenja su podeljena, bar koliko sam ja imao prilike da cujem i procitam. Jasno je da riba razlikuje tamnije i svetlije varijante kao i siluetu ali koliko dobro i jasno vidi, hmmmm.....
Uslovi u akvarijumu i bilo kojoj tekucoj vodi nema sanse da se porede, pa cak i stajacoj. U akvarijumu je svetlost i prelamanje konstantna i uvek isto ali igra svetlosti u prirodi je cudo!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ribe nisu proste zivotinje. Neke vrste sigurno ne vide dobro, ali ja mislim da neke vide bolje cak i od coveka (sa maskom, naravno). Mozda su samo mnogo gluplje od nas ljudi, pa ih mi relativno lako lovimo. One reguju na sve i svasta, hvatajuci ustima, jer nemaju nijedan drugi organ za hvatanje. Kad vestacka muva naidje ribi ona ne moze da je uzme i bolje zagleda, jer nema ruke. Ona je uzme ustima i pljune ako otkrije prevaru. Cak i kad se neki predmet krece cudno kroz vodu, kao varalica, strimer ili nimfa, nju ce to privuci i cesto ce pokusati da ga ulovi. Naravno, ustima. A mi, pokvarenjaci, stavljamo udice na takve stvari i...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Mi ljudi smo gluplja vrsta od riba.

Evo prosto:

Na jednoj strani socan hamburger a ti solidno gladan!

Na drugoj strani izazovna plavusa bujnih grudi koja te zove da je prihvatis za ruku!

I sta ces izabrati? :lol: :lol:

Mislim da sustina nije u tome kako izgleda vec kako se PONASA. Ako se vestacka muva, strimer, nimfa, varalica... ponasa kao prirodni plen, riba ce ga napasti.
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
MixMaster ja sam dosta cuo o ovoj teoriji kad riba napada iz radoznalosti, i ima logike... Pogledajte samo kako malo dete sve zivo trpa u usta pa bilo to jestivo ili ne, po mom misljenju i riba slicno reaguje. Ja sam cuo cak da su recimo amura lovili na male popere (naravno sa mahacem, cak mi se jedan amer kunuo u tu tehniku), prezentacija je bila vrlo jednostavna baci poper u blizinu jata i cekaj, popera je ostavljao samo tako da pluta... I posle izvesnog vremena amur bi prisao i pokupio popera u usta iako je vegetarijanac, koliko se secam spominjao se i lov redfisha na neke muve koje su skroz u suprotnosti sa njegovim nacinom ishrane....
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
tačno  :yeswink: ali na torrentima  ;) je to najbolja reklama  :) pa tamo mozete proveriti da li valja to kupiti.

Dakle "The Underwater World of Trout"...vrlo zanimljvo! :yeswink:

 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.125
Broj reagovanja
956
Evo ribe sa najbolje riješenim vido što se evolucije tiče
http://www.index.hr/xmag/clanak/video-otkrivena-misterija-svjetlece-ribe-s-prozirnom-glavom/422989.aspx
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Idi bre Silvio,vanzemaljce ne računamo :eek:
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.125
Broj reagovanja
956
Koji bi strimer ova riba kupila Zvezdane? Ružno biće nema šta :D
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
silvio je napisao(la):
Koji bi strimer ova riba kupila Zvezdane? Ružno biće nema šta :D
Ma idi begaj,ko zna čime se hrani ovo čudovište,ribljim dušama :hammer: :hammer: :hammer:
 

joker

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
165
Broj reagovanja
0
Dakle iz višegodišnjeg iskustva mogu garantirati da samo mala nijansa u boji u svim drugim detaljima istovjetne muhe čini ogromnu razliku za ribu Toliku da jednu nijansu uzima konstantno a drugu i ne pogleda ili dodje do nje i vrati se. To bi logično trebalo značiti da riba ima ne dobar nego vrhunski vid. Postoji i drugo rješenje a koje ni u nauci nije dovoljno istraženo i potvrđeno , a to je da riba na sasvim drugi način "osjeća" boje i drugačije definiše u mozgu te informacije o bojama. Nisam baš siguran da ljudi to u ptpunosti shvataju jer neke mogućnosti raznih životinja su daleko razvijenije ili drugačije od ljudskih ili od onoga kako ljudi to razumiju u svojoj percepciji.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.874
Broj reagovanja
185
Lokacija
Kragujevac
Ja sam pogledao gore pomenuti film, mogu vam reci da je strasno poucan, od svega gore napisanog ima dosta istine, bar to dokazuje ovaj film. Sad skidam oba dela - nek se nadje.

Postoji snimak kako pastrmka uzima mali busen trave uz komentar da proverava da nema nesto unutra i iz radoznalosti, cak i cupka listice na povrsini vode...

Generalni zakljucak na filmu je da pastrmka vidi jako dobro i ekstremno brzo reaguje na sve sto joj se UCINI kao hrana
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.125
Broj reagovanja
956
Ja isto tako mislim da pokret muhe odnosno njena akcija takođe okidaju ribu na uzimanje jer sve grabljivice (vrste koje jedu hranu životinjskog porjekla) su posebno obdarene da registriraju pokret brže od npr. biljojeda
 
Vrh Dno