predvez

Laza

Senior member
Učlanjen(a)
25.02.2006.
Poruke
114
Broj reagovanja
0
da li je predvez (kanap - struna) isti kao i kod pecanja plovkom ili dubincem?
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Lazo,

Za musicarenje se koristi konusni predvez-pocinje sa sirim precnikom na zadnjem delu gde se vezuje za musicarsku strunu i zavrsava se tankim vrsnim delom, za koji se veze musica. Za neke tipove musicarenje nije neophodan, ali to je ono sto ce tebi trebati.

Postoje milion varijanti predveza-od onih vezanih iz vise delova najlona, do fabrickih 'knotless' (bez cvorova) do tzv. 'furled' (predveza koji se rade upredanjem tankih niti). Najvise ti se isplati da nabavis jedan 'furled' (upredeni). To nije pleteni (braided) predvez kako ga neki zovu-pleteni predvezi su drugaciji-ovaj je najbolje zvati upredeni predvez. Ovakav predvez traje skoro neograniceno i potrebno je na njemu samo dodavati po potrebi vrsni deo po zelji.

Siguran sam de ce ti neko odgovoriti gde mozes da ga kupis.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja ti preporucujem samo monofilamentni konusni predvez, koji ce ti napraviti neki stariji musicar. Predene i pletene predveze, iako sam i jedne i druge dugo koristio, izbacio sam iz upotrebe, jer sam otkrio da su mi nepotrebni, pa cak i nepozeljni.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
^Nemoj da ga zbunjujes sad sa time. Neka kupi ili monofilamentni predvez ili predeni pa nek se uci. Pocetniku nikako ne preporucujem da baca pravljeni jer jeste jeftiniji ali je tezi za bacanje.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zbunjivanje donosi bas taj pleteni ili predeni predvez, jer na nasem "trzistu" ce naci samo lagarije od predveza. Lazzo, sta ti znaci pravljeni predvez? Pa svaki je predvez pravljen. I ja sam pravljen, i ti si pravljen...sve je pravljeno!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Nemoj da komplikujes Mix, dobro je Lazza rekao. Pravljeni predvez se zna sta je. Taj predvez se pravi od monofilnih struna. Pocnes od 0.40 pa sve do 0.2. Napisascu ovih dana o cemu se radi!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pazite, kod nas se prave i pleteni predvezi. Cak i ja znam kako se pravi!
 

Laza

Senior member
Učlanjen(a)
25.02.2006.
Poruke
114
Broj reagovanja
0
ovako,nabavio sam taj furled,i sa jedne strane povezao sa strunom,ali na drugom kraju gde je predvidjeno za musicu stoji omca,kako sad da vezem omcu i udicu?
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
E sad uzmes parce od jedno 30-40cm najlona (tipet) 0.12-0.18, napravis omcicu, spojis sa tim predvezom, i na drugom kraju vezes muvu. Tako si kompletirao sistem i neka je sa srecom dalje!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Vidim da me nisi poslusao. Samo jedno da dodam za one koji ovo citaju i veruju mi: Na finom musicarskom sistemu nema omci! Omce su popularne kod ribolovaca prirodnim mamcima. Svaka omca na delu m. sistema od konca do muve je smetnja pravilnom zabacivanju. Zamislite: sve je konusno i, tek odjednom "budza-omca". Gubi se smisao istanjivanja sistema. Omca, tj. petljica na vrhu konca moze da se koristi samo kada imate obicaj da menjate plivajuci/tonuci predvez u toku ribolova. Inace se primenjuju specijalni cvorovi, koje musicari dobro poznaju.
Drugo, video sam u Shoutboxu, da ti je neko (moj omiljeni sagovornik)napisao da kad zabacujes muvu, ona treba poslednja da padne na vodu. Meni i svim mojim poznanicima musicarima (njih oko 300) uvek je bio cilj da, ako je to moguce, prvo padne muva, pa se tek onda konac lagano spusti na vodu. E, sad, zbog cega je tako, morao bih da objasnjavam jos pola sata. Mozda drugi put. Sad zurim u ribolov.
 

architect

Junior member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis, Srbija
Evo jednog od mogucih recepata za konusni predvez, koji ja koristim, a verovatno i vecina musicara iz Nisa na ovom sajtu. Dodao sam i dve slike cvorova za spajanje segmenata predveza. Cvorovi za spajanje muve sa tippet-om i leader-a sa koncem su posebna tema, pa o tome drugi put.

P.S. Ja preferiram Blood cvor.
 

Prilozi

  • KONUSNI PREDVEZ.jpg
    KONUSNI PREDVEZ.jpg
    133,1 KB · Pregleda: 5.055

mb87

Newbie
Učlanjen(a)
24.04.2011.
Poruke
14
Broj reagovanja
0
E ljudi imam 1 pitanje,da li je svaki leader pogodan za sve strune tj da li mogu na strunu wf6f da stavim bilo koj leader ili ne???
Preporucite mi neki leader za strunu wf6f namenjenu klenu.
Hvala.
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Ima li neko informaciju gde ima monofila 0.05;0.06;0.08 osim po radnjama u bratskoj nam jevropi

P.S. Admini otkljucajte temu >>tippet<<
 

AndrijaRaketic

Senior member
Učlanjen(a)
08.02.2013.
Poruke
396
Broj reagovanja
16
Lokacija
Cacak
A kako se kupuju predvezi?
Na komad ili u nekom pakovanju? ??? Meni je na cekrku bio predvez pa ne znam.
 
Vrh Dno