podravski strimer - zelenka

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
davno jos dok sam lovio bucova na dunavu, dravi, vuki... u srcu istocne slavonije ;-):p pronasao sam ovu muvu u jednom clanku časpoisa "športski ribolovi". Predhodnik ove muve je bilo obicno belo guscije pero vezano na duzu udicu, posle su dodali i zelenu vunicu. Tako su dugo vremena podravski seljaci lovili bucova sa takvom zelenkom i ljeskovim stapom. Kako se musicarenje sirilo po prostorima bivse jugoslavije do ove opake bucovske muve dosli su i sportski musicari. Videli su na šta seljaci leše bucova. Oni su to pokupili i unapredili. Dodali crveni repić od vunice, zeleno telo, bela krila od guscijeg pera, i to sto bi nazvali nogicama a nisu obican smeđi petao ili smeđe krzno. Ova moja je vezana po tom poslednjem receptu ali opet na moj nacin :) dodao sam i zlatna rebarca. Ovo je muva novijeg datuma. Ali one koje sam ja imao jos dok sam bio na samom pocetku musicarenja, dok sam jos uvek bio na prvom mestu varalicar, koristio sam tu zelenku i doslovno sam rasturao bucove. Posto nisam mogao nigde da kupim udicu za vezivanje strimera odlicna je bila obicna smuđevska jednokuka udica sa dugim vratom i ušicom. Ta muva je otrovna zato što sa njom možete lepo surfati a što bucovu odma padne u oko. Može se koristiti i kao suva muva za bucova, a tu uspeha imaju samo majstori i oni sa malo više sreče :)

Dugo vremena ju nisam radio niti koristio, ali pre mesec dana sam se setio te fenomenalne muve i navezao ju, pa odmah i jos neke verzije na istu foru. Jedna je ova sa trupom od pauna.

Tako da sam sada odlucio da podelim sa vama i ovu zelenku koja ima burnu i dugu historiju ;-) Ima svoju pricu i vrednost.

Vezite ju i otkrijte njene cari.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
naravno, opet sam zaboravio napomenuti da su krilca dva  i skupljena kao i vecina starih muva po tom fazonu. Inace spada pod strimere ali moze se koristiti i kao suva. Sve je odvisno kako ju vežete, sa koliko materijala i vrlo važno je da su ta krilca spojena.
 
Vrh Dno