Najveći som upecan u Srbiji na udicu

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.137
Broj reagovanja
1.215
Lokacija
Čačak
ja sam dok sam ronio po rekama video soma od oko 1.5m i pobegao je odmah nisam stigao da ga bocnem sa mares sten70,al tada bejah mlad i krivolov mi ne bese stran,danas vec izbegavam krivolov,ukapirao sam neke stvari,a i sve zalije mi je da ubijem ribu
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ma samo utepuj ali priborom za MUSICARENJE i svi zadovoljni ....
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Neznam sta da ti kazem,ja imam utisak da sam postao ovisan o musicarenju,tako da ce to biti nesto sto ce me do groba zadrzati jer po meni JEDNOM MUSICAR UVEK MUSICAR..
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Prelistavam forum u ovo vetrovito junsko vece i nailazim na ovu temu.Ispod Djerdapa se svake godine hvataju grdosije,medjutim,ovi ulovi prolaze nezapazeno zato sto su nacini na koji su ulovljeni somovi izvuceni na obalu veoma diskutabilni,najveci je broj osamucenih riba koje izbacuje Dunav ispod same elektrane,koje ''ribolovci'' opaze i izvlace na sve poznate i nepoznate grebaroske tehnike.
    Ipak, secam se price da je ekipa matorog Kustoa,roneci u samom kazanu devedesetih,naletela na prave nemani,gotovo balsamovane somove koji su dostizali neverovatne dimenzije.Zena iz Kladova koja je bila vodic Kustoovoj ekipi,i prevodilac,inace moj profesor,nakon ekspedicije obznanise da cuveni ronioci nisu hteli vise da zaranjaju u najdublji deo Dunava.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
jedno je sigurno...Dunav krije največe somove u celoj srbiji.
 

Terza

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
198
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
cuo sam svakakve price...100,120,130 kg ali nisam video ni jednog uzivo...
pre 3 god sam upznao cicu koji je uhvatio soma od 89 kg (205 cm) na J.Moravi ispod Supovca,a naj krupnijeg kojeg sam video uzivo bio je 13,2 kg (117 cm) uhvacen na Toplici jula '02 u sred Prokuplja,moj licni rekord  ::)
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
http://youtube.com/watch?v=e28aiDqeWFA&feature=related
 

ninomakota

Newbie
Učlanjen(a)
30.12.2009.
Poruke
13
Broj reagovanja
0
kad smo kod ove price, gledao sam seriju na discovery kanalu koja se zove Hooked. Negdje u Njemackoj ne sjecam se tacno gdje i ime jezera, som je napao nekoliko ljudi, nije ih kao odvukao dole ispod ali im je izgrebao noge jer on nema zube kao zube vec su to vise kao smirgl papir. ako nadjem negdje seriju na jutubu postavim.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
sumnjam da če som napasti čovek jer baš njega želi pojesti nego i kada se to dese desi se na površini iz zabune ili pod vodom ako seoseča ugrožen i nema kuda da zbriše...ronio sam ove godine sa somovima do metar i po...nisu se previše zanimali za mene...priznam, nije mi bilo sve jedno kada je jedna mrcina proplivala malo bliže mene. Kod mene na jezeru ima ogromnih komada ali do sada se nije nikome ništa desilo od plivača a svake godine mnogi preplivavaju jezero ili idu na otok i nazad. Moj kumašin je baš u najtoplijem delu godine preplivavao zonu gde su baš mrcine  :doh: a tada se i dižu do površine pa nije primetio na svu sreću nekog brku. Ali evo, u Srbiji u Beloj Crkvi na tom glavnom jezeru gde se svi kupaju sestrična od moje žeme je sa rođenom sestrom preplivavala jezero i somče ju malo čapnulo za stopalo. Ništa se posle nije desilo ali ona više ne preplivava...mislim da belo stopalo što brćka u mutnoj vodi može da zbuni takvu ribu i navede je da proba šta je to tako maleno što se koprca po površini  ;)

nisu to baš neka lepa iskustva ali ih ima...ima i ružnijih a ja se nadam da ih nećemo nikada doživiti  :D :)
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Nešto baš ne verujem u te priče i pisanja tipa - "Som napao i progutao dete ili ženu pored muža..."
Hoće da smota gusku, patku, sve sitnije što pliva - pacove, miševe....
Ne verujem čak ni u zabunu da pomisli od stopala da je riba. On je car u vodi, nema prirodnih neprijatelja i mora da proveri sve šta se dešava na njegovoj teritoriji, zato i prilazi ljudima u vodi, a naš strah iz filmova tipa -  aligator, anakonda, neman, ajkula.... odradi ostalo.
Godina 1988, Avgust, oko tri popodne, 38 stepeni,  Srerbrno jezero - između nas nekoliko isplivava (mislio sam da je balvan od neke davno potopljene topole) som duži od dva metra. Uopšte nije obraćao pažnju na nas, čak ni kad sam ga polako rukom odgurnuo nije reagovao. Samo je plutao sa nama petnaestak sekundi i zaronio. Možda je samo tražio društvo, ili je samo jeo školjke sa te strane u plićaku, pa rešio da pokaže ko je tu glavni, jer smo mu smetali.
Ipak je dete ili čovek suviše veliki da bi ga napao.
 

Nikolab

Newbie
Učlanjen(a)
31.10.2008.
Poruke
8
Broj reagovanja
0
Somovi jedu ljude

DUGA RESA – Slavica je te subote oko 8.30 sati plivala leđno sredinom Mrežnice nedaleko od mjesne crkve u Sv. Petru kraj Duge Rese. Jutro je bilo sparno, rijeka ugodna i bistra. Neman s oko pet, šest metara dubine spremala se za napad. Uznemirilo ju je Slavičino udaranje rukama i nogama po površini.

Uspjela se obraniti

Som kapitalac od oko tri metra, možda i duži, bio je vjerojatno težak stotinjak kilograma. Takve ribe već su viđene na Mrežnici; tu je som pojeo patku, a jednom čak i labuda

Zgrabila ju je za lijevo stopalo. Slavica je vrisnula. Snažnim trzajem uspjela je izvući nogu i dala se u bijeg. Iznenađena životinja vratila se u riječne dubine, a Slavica je, što je brže mogla, doplivala do obale. – Ne znam kako da opišem taj osjećaj. Odrasla sam na rijeci Korani, a nakon što sam se udala, skoro svaki dan sam na Mrežnici. Ovakvo nešto nikada mi se nije dogodilo, niti sam čula da je netko drugi to doživio. Nisam bila sigurna ni je li riba u pitanju.

Samo sam vidjela i osjetila da je to nešto ogromno – prepričava Slavica Benković nevjerojatan doživljaj. Iz desetak centimetara duge rane curila je krv. Ranu je dezinficirala alkoholom i previla. Kada je zarasla, pitala je mjesne ribiče što ju je moglo napasti. Oni nisu imali dvojbi.

Nepoznata nemam sigurno je som kapitalac od oko tri metra, možda i duži, težak stotinjak kilograma.


- Ribe takve veličine već su viđene na tom dijelu Mrežnice. Osobno sam vidio kada je na sličan način som pojeo riječnu patku, a jednom čak i labuda.

S obzirom na to da se usudio napasti u bistroj, a ne mutnoj vodi, i u jutarnjim satima, bio je jako gladan – ispričao je ribič Nikica Jakovčić, koji je 5. srpnja također u Sv. Petru iz Mrežnice izvukao grdosiju od 210 cm i 45 kg. Njegov som bio je izuzetno mršav, a u želucu mu je pronašao dva kotleta s roštilja koje je netko očito bacio u vodu, te kost. Nije bilo ni jedne manje ribe ili račića, što je znak da su ribe pojele svu mlađ, pa ne prezaju ni od napada na ljude u potrazi za hranom.

Boje se za djecu

Mještani Sv. Petra sada se kupaju uzvodno na brzacima i izbjegavaju dio gdje je viđena neman. Boje se za djecu jer bi som lako mogla zamijeniti labuda i manje dijete. Tamošnji ribič Damir Fudurić kaže da je od starijih kolega čuo da su u tom dijelu rijeke viđali ribe i dulje od čamca, što znači preko četiri metra.

Samo nekoliko dana prije napada iz čamca je soma koji je napao Slavicu vidio njezin sumještanin Jurica Malović.

- Ljeskao se na dnu, a bio je dug oko tri metra – rekao je.
http://www.kockicica.org/blog/somovi-jedu-ljude
Da zacinimo malo temu. :D
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Rančić je potpuno u pravu!
Som od 100 kila je klada,strvinar,jede jednom u šest meseci!Najluđi su oni od 30-40kg!
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Nikolab,
to su sve senzacionalističke priče koje prodaju novine ili dovlače pecaroše. Neko se setio da malo pokrene mašinu, a pare će uz pecaroše doći.
Za takvu grdosiju treba oho ho dubina i vreme da poraste. Drugo - nema som usta, a ni zube za hvatanje plena koji je veći od njegovih usta, da bi ga zgrabio, okrenuo i progutao. Ne znam odakle toj Slavici rana, od somovskih usta teško. On nema zube nego su mu usta slična šmirgli, gruba samo toliko da mu ne isklizne riba. On napada samo ono što može da obuhvati ustima, ubije stiskom i odmah guta. Ništa veće od toga. Video sam soma od 96 kila i prečnik usta mu je oko 35 cm. Može da smota gusku, čak i labuda ali uglavnom je svaštojed. Jede sve od ribe do sapuna za brijanje i on je čistač kao lešinar. 
Niti je Mrežnica toliko velika i duboka reka da se u njoj nađe kapitalac  dug preko tri metra i preko 100 kg - to je mera jedino za Dunav i to retko. Čak i Velika Morava koje je mnogo veća od Mrežnice možda, možda, ima jedan takav primerak, a priznaćeš da Dunav, Velika Morava i Mrežnica nisu za upoređivanje.
Čak ni vukovi ne napadaju čoveka, ili izuzetno retko u Sibiru ili na Aljasci, a kamoli somovi.
Da je to za soma tačno pa na Đerdapskom jezeru i na Dunavu bi bilo napada i priča. Ja nikad nisam čuo tako nešto.
 
Vrh Dno