Danas sam bio na vodi

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.739
Broj reagovanja
1.067
Lokacija
Svilajnac
Dabrovi su možda tu bili prije nas a i posle nas će ponovo preuzet. Nekada davno su vuci i medvjedi šetali centrom Beograda pa ih danas nema. Ljudi već odavno jesu centar svijeta a životinje žive jedino one kojima ljudi to dopuste i one koje ne mogu istrjebit. Nije poanta u tome. Ti i ja možemo iz fotelje ladno gledat na televiziji kako su nekome seljaku dabri oglođali dvajes voćki ili vukovi poklali dvajes ovaca. Ti i ja imamo luksuz da volimo ili ne volimo vukove i dabrove bez da za to išta moramo platit. Ali da se nađemo u opancima čobana čije su ovce zaklane išli bi tražit sačmu. Još veći problem se javlja kad štetočina napravi štetu koja se ne odnosi ne na pojedinca nego na veću skupinu ljudi. Gledao sam nedavno dokumentarac o kormoranima u americi. Svake godine ih odstrijele nekoliko desetaka tisuća i svake godine udruge za zaštitu ptica prosvjeduju protiv odstrijela. Hoće li te udruge što prosvjeduju nadoknadit štetu gospodarstvu? Naravno da neće. Mislim da bi najpravedniji sustav bio da skupina koja podržava gamad plaća štetu koju načini ta ista gamad. Npr. ako dabrovi naprave godišnje sto tisuća štete nek udruga ljubitelja dabra izvadi iz džepa sto tisuća odštete. To se nikad neće dogodit. O sudbini gamadi većinom odlučuju ljudi koji je nikad nisu vidjeli a cijenu plaćaju svi zajedno.
Lepo rečeno (y)
 

easyrider_

Full member
Učlanjen(a)
25.07.2007.
Poruke
735
Broj reagovanja
358
Lokacija
Banja Luka
U pravu si... Samo isto tako kao sto su dabarovi u ocima vocara ili vukovi u ocima stocara gamad, tako su i ti vocari i stocari gamad u ocima nekih vecih gospodarskih faktora i sve ide u krug (nije prava linija). I kada pokret za zastitu rijeka gleda da vadi cijevi i ometa gradnju hidroelektrana, i oni su samo gamad koja ometa neciji dzep. Humanost nije zasluzila da ima porijeklo rijeci u nasoj vrsti, interest sigurno da.
Ponavljam: u pravu si da je lako palamuditi, ali ako pogledas realno za sve je tako. Kukati zbog plastike u okeanu a u supermarketu trgati besplatne plasticne kese, lakse je nego ponijeti od kuce ceger, ruksak ili slicno. Spasa nema, od rupe se pobjeci nece. Ali kao i npr za ove vakcine trenutno: ne mogu nista da promjenim, al ne mogu me bar natjerat da im govorim da je to super stvar samo jer su u to olako ubijedili 75-90% stanovnistva.
Utopista nije lako biti...
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.137
Broj reagovanja
1.215
Lokacija
Čačak
I to stoji sto pricas, ali je to jednostrano glediste jer narusen ekosistem je malo vise od oglodanih vocki i kojecega.... Da reke imaju dovoljno sume okolo ne bi oni glockali vocke ili bi to cinili manje.
Onaj ko ih je vratio tu je malo preracunao sve... Nije dobro razmislio... A to je druga prica. Oni nisu dosli sami tu... Ljudi su ih vratili
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.739
Broj reagovanja
1.067
Lokacija
Svilajnac
Sve u svemu, sukobi interesa na sve strane pa kom obojci kom opanci.
 

easyrider_

Full member
Učlanjen(a)
25.07.2007.
Poruke
735
Broj reagovanja
358
Lokacija
Banja Luka
I ja sam bio danas sat vremena sa stapom na vodi. Prelijepo vrijeme...
Prvi solidan ulov na suvu ove godine. Dok sam stajao na obali i izvidjao pojavi se krug na sredini... Pridjem s ledja al nema opcije za zabaciti jer se grana nadvila tik ispod tog mjesta... popnem se onda lagano na ovaj "dok" sto su dabrovi nasradili i sa njega zabacim za dvije duzine stapa... Tako dobijem dvije u 10 min. Obe na grifita sa tankim cdc-om odozgo u balon fazonu.
 

Prilozi

  • IMG_20210405_133308.jpg
    IMG_20210405_133308.jpg
    285,6 KB · Pregleda: 16
  • IMG_20210405_133636.jpg
    IMG_20210405_133636.jpg
    135,1 KB · Pregleda: 15
  • IMG_20210405_133716.jpg
    IMG_20210405_133716.jpg
    181,3 KB · Pregleda: 15
Vrh Dno