Balans čekrka i štapa

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Strelko postujem tvoj stav samo mi reci dali ti drzis stap paralelno(ima slucajeva kad je tako ali su retki) sa vodom kad pecas?

Vrh stapa ti napred vuce i tezina samog kanapa koji prelazi vrh stapa(ili gresim) a to ne uzimate u obzir kad balansirate probor.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.009
Broj reagovanja
259
Lokacija
Norway
Skoro sve cekrke sam dodatno otezao zbog balansa. Narocito za dvorucnjake.

Kada se odredjuje balans, cela glava kanapa treba biti izvan vrsnog sprovodnika, i balansira se bez te gramaze. Tacka balansa je na mestu gde se kaziprst i palac ``gledaju``. Ovako je kod V-gripa, kako je balans kod drzanja palcem gore, to ne znam.

Ko sto batarihter rece, balansom se smanjuje opterecenje misica. Zvuci nevazno, ali je u praksi to opterecenje veliko narocito kod duzih zabacaja.

Da bi videli kolika je prednost balansa mozemo jednostavno skinuti cekrk i staviti ga u travu i tako bacati. Razlika je velika.

Meni licno stap u ruci izgleda mnogo laksi iako sam dobrano otezao cekrk.
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.110
Broj reagovanja
317
Lokacija
Svrljig
Zavisi od situacije ali u većini slučajeva je paralelan sa vodom ali bude i pod 45 stepeni u odnosu na vodu što se ređe dešava.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Kljucna stvar u celom sistemu je ukupna tezina pribora. Za njom ide ponasanje stapa a tek na trecem mestu je balans. Sve ovo sa aspekta zamaranja misica i ruke uopste. Idealna situacija je super lagan komplet (ukupno stap-cekrk-struna, stap koji se fino savija (neukrucen) i balans teziste na hvatu (potpuno nebitno par santimetara gore-dole).
 

milan_mj

Full member
Učlanjen(a)
11.06.2011.
Poruke
890
Broj reagovanja
0
Lokacija
Vrnjacka Banja
Tacno tako, ako imas neku motku od pola kile i cekrk od kilo ma kako dobro da bude izbalansirano ima da ti otpadne ruka od pola sata mahanja, a ako imas lagan stap i cekrk isto lagan ali da ne leze dobro jedan drugom tj da nisu lepo izbalansirani mozes da mases dan i noc...
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
A sto si bas resio da se upravljas "na ovog cichu"? Koji je motiv da to uradis, njegovo 12god iskustvo kao samozvanog instruktora fly fishinga polu retardiranim zemljacima Andy Murray-a. Pa Nole bre aspirin za njega a ti umesto da gledas u Noleta ti slusas sta ti Murray prica.

Mislim, OK je imati balansiran stap ali uopste nije problem i da vrh vuce malo gore ili dole ako je stap lagan i ima fini flex.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.009
Broj reagovanja
259
Lokacija
Norway
Milan VB je napisao(la):
Tacno tako, ako imas neku motku od pola kile i cekrk od kilo ma kako dobro da bude izbalansirano ima da ti otpadne ruka od pola sata mahanja, a ako imas lagan stap i cekrk isto lagan ali da ne leze dobro jedan drugom tj da nisu lepo izbalansirani mozes da mases dan i noc...

Da, lagani pribor se oseca lakse u ruci to stoji. Medjutim ako se lagani stap ne izbalansira ima se osecaj da je tezi nego sto jeste. Ne zaboravimo i to da su novi stapovi laksi od predhodnih i zbog velikih usteda u drzacu cekrka.

Na primer: Sage one #5 je 20-tak grama laksi od Z-aksisa, ali su im zadnja tri dela apsolutno iste tezine. Znaci da je razlika tezine samo u drzacu cekrka prvog dela, i ako se One ne izbalansira, imace se veci osecaj tezine nego izbalansirani Z-aksis ili neki drugi stap.

Vredi probati bacati sa balansiranim priborom. I najlaksi stap, koji nije izbalansiran, ce se osecati u ruci teze nego neki osrednji stap koji je izbalansiran, i to samo zato sto dodatno operecuje misice sake i podlaktice.

Ovaj balans je narocito vazan kod dvorucnjaka. I zbog bacanja i zbog drzanja posle izbacaja, tj samog vodjenja musice.

Nije svejedno da li ce stap sam stajati u ruci balansiran i pravo ili ga stezanjem sake drzati u tom polozaju.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
nespetro je napisao(la):
Na primer: Sage one #5 je 20-tak grama laksi od Z-aksisa, ali su im zadnja tri dela apsolutno iste tezine. Znaci da je razlika tezine samo u drzacu cekrka prvog dela, i ako se One ne izbalansira, imace se veci osecaj tezine nego izbalansirani Z-aksis ili neki drugi stap.

Aha, samo jos da pomenes duplo kracu plutu na One sto nosi duplo manje smole-lepka za njeno lepljenje, 5x lakse karike na One (REC), uz dodatnu ustedu u tezini najdebljeg dela blanka dobio si znacajno laksi stap. I ne izmisljaj za izbalansirani Z-Axis jer nisi u pravu. Z-Axis ima izuzetno dobar swing weight zahvaljujuci svom meksem vrhu i nacinu savijanja. Samo lud covek nece osetiti razliku u tezini izmedju fabrickog Sage One i dodatno balansiranog Z-Axisa jer tu razlika bude i 30g. Smesno poredjenje, treba da budes totalno bez osecaja za tezinu ili da imas Parkinsonovu bolest da ne primetis toliku razliku.
Bas si los primer izabrao jer One je i lagan i balansiran stap.
 

MarkoTimokRiver

Senior member
Učlanjen(a)
18.12.2009.
Poruke
453
Broj reagovanja
0
Lokacija
United States of Balcan
Nije da se bas upravljam po njemu ali chicha je u pravu.Dosad sam uvek imao teze cekrke i nikako nisam dobijao dobar balans pa sam sada uzeo Vosselera i on mi extra izbalansira stap i to bas gde treba,na kraju plute prema blanku.Probao-odgovara i to je to.

Djole je napisao(la):
Balans... izvuce se iz cekrka kanap, provuce kroz sprovodnike, izvuce se 9 metara i onda se odredjuje gde je balans.

E sada...kolika je vaznost?

Nekome velika, nekoma onako srednja, nekome nikakva. Ja sam u ovoj srednjoj kategoriji.

Ima tu 1000 zasto i kako, al...

Ewo covek koji zna kako treba samo mislim da je mozda 9 m mnogo ja znam za oko 4 metara van vrsnog sprovodnika samon nemojte da odete na most pa da kanap visi hehehehe
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
To 9m (30 feet) je nastalo pre Hrista jer je glava WF kanapa bila oko 9-10m a i AFTMA klasa "se meri" na prvih 9m. Danas to niko vise ne postuje jer postoje i duze i krace glave, sustina je da meris balans kada glava strune izadje iz vrsne karike.
 
Vrh Dno