
Morao sam da stavim ovo ``vezivanje`` da ne bi bio totalno u off-u
Postavlja se jedno obicno pitanje: Zasto bi pravio voblere kad se mogu kupiti na svakom cosku i sta je to sto cini rucno radjen vobler boljim od kupovnog? Razlog je koliko jednostavan, toliko i komplikovan: Zato sto se rucno radjeni mogu podesavati, tj, moze im se podesavati i dubina vodjenja i nacin kretanja, u zavisnosti od situacija na vodi. Tu je sva razlika. Da li je bitna? Pa i jeste. Imao sam priliku da isprobam par rucno radjenih koje je bilo nemoguce podesavati a sam rad im je bio kao kod obicne rapale. Lome se u struku i sitan vez. U cemu je onda vic muciti se, strugati, impregnirati, farbati.... ako se na kraju dobije rapala? A uz to je ona mnogo izdrzljivija.
Tu je sva poenta, u mogucnosti podesavanja. Recimo, izadje covek na reku. Dosla brza, podigo se nivo, ili jednostavno zeli da juri ribu u brzacima bez da mu voda izbaci vobler na povrsinu, a vec 20-tak metara ispod dolazi mirniji vir u kome je pozeljan siri, snazniji i atraktivniji rad. Samo je potrebna mala korekcija klestima i taj isti vobler vec ima sasvim drugacije, izazovnije kretanje. Jednim te istim voblerom je moguce pokriti sve situacije. No... o tom potom.
Pre svega je potrebno jasno definisati sta se zeli od voblera. Tj, da li ce se njime pecati sa obale, gde se zahteva teze drvo ili iz camca gde je recimo, balza neprikosnovena. Prvo je potrebno naci drvo, pa tek onda, na osnovu njega raditi oblik. Na slici gore je moja mala ``zimnica`` za ovu sezonu i 90% modela je radjeno od breze i nesto od belog bora. Breza je malo teza.
Pre no sto kazem par reci o samom izboru izgleda voblera, tj njegovoj duzini, sirini i debljini, moram reci da, iako mi je tako izgledalo u pocetku, izrada voblera i logika oko njega nije nikakva nuklearna fizika. Sve je logicno i uzajamno povezano. Da bi dosao do toga: Sta i kako? - proveo sam dane i dane iscitavajuci sve moguce finske forume i nesto sto oni imaju kao neka ``ribopedija``. Sve to uz pomoc gugle chrome koji automatski prevodi iako je prevod nekada totalno ocajan. Finci su majstori nad majstorima. Imaju dugu tradiciju i iskustvo. Video sam da drze kurseve o izradi a tek koliko knjiga o tome imaju, pa cak i knjiga samo o podesavanjima. Svaka im cast. Da bi koliko toliko imao predstavu o tome sta radim, narucio sam nekoliko komada od jednog od najpoznatijih majstora: https://www.rrvaappu.fi/epages/rrva...Shops/2017112803/Categories/Verkkokauppa/RR85 Narocito me je ovaj model zanimao, tezine 19-tak grama. To mi je ujedno bila i frustracija u pocetku. Namucim se, probam u koritu 2 X 0,6m i.... dodje mi da popizdim. Ni priblizno. Ali polako, posle stotinak komada, koji jos uvek leze u fioci, uspeo sam da ``desifrujem`` nacin izrade, konkretno, ovako teskih modela. Naravno uz mnogo citanja i razmisljanja. Da sam toliko razmisljao o vezivanju musica, do sad bi napravio neku koja sama juri ribu
Prica o voblerima je obimna. Ima tu mnogo ``zavisi od...`` i sve je povezano kao creva. Odstupanje od jedne stavke, trazi odstupanje od svih. Pre par meseca sam napravio mali eksperiment. Naime jedan kolega, koji ih radi samo od balze, je toliko opterecen oblikom, da mu je jednostavno nemoguce objasniti da je oblik voblera stavka, od iste, ili cak manje vaznosti, od drugih. Zato sam napravio model koji izgleda bukvalno kao autobus. Prva polovina, cisti pravougaonik 2x3,5cm a druga sa suzenjem da zadnjeg okca. Primenio sam sve sto smatram da je bilo bitno za jedan takav oblik, pocevsi od sirine pakte, preko visine postavljanja zice, tacke za srednje okce, duzine prednjeg okca.... i pozvao ga da vidi sta se desava. Covek nije mogao da veruje kakav je rad imala ovakva `` nakaza`` od voblera, al` drugacije nisam mogao da mu objasnim
Raspisah se malo vise kao ``uvod`` dok cu nastaviti sa izradom jednog od 8cm. Od pocetka do kraja.
