Dragovištica

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
U temi o makedonskoj pastrmci, spomenuli smo ovu reku. Ja o njoj imam samo usmene informacije i zasita bi voleo da čujem nešto više o ovoj reci. Naime iz priča mi deluje kao fina i uzbudljiva reka, koju vredi posetiti!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sliv Dragovištice, kome pripadaju Božička, Lisinska (Ržanska), Ljubatska i Brankovačka reka, svoju vodu daje velikoj reci Strumi.
Imao sam priliku da razgovaram sa nekim bugarskim mušičarima koji kažu da je to jedna od najboljih salmonidnih voda te zemlje. U Strumu se uliva i još nekoliko čuvenih pastrmskih reka.
Ta pripadnost ovom velikom salmonidnom slivu, daje Dragovištici i pritokama nadu da je veliki potencijal. Sada, nema dobrog gazdu, koji bi je čuvao kako treba. Bombe, struja, hemikalije, mreže...su tehnike ribolova koje se najčešće viđaju na ovoj reci.
Potrebno je samo malo volje i dobar gazda, da ova reka opet ponudi autohtonu makedonsku pastrmku. U njoj drugih vrsta pastrmki, poput potočne, nema.
Važno je reći da je Dragovištica jedna od većih pastrmskih reka u Srbiji, sa protokom vode (kod Bosilegrada) približnim Visočici, Mlavi ili Rzavu.
Ova reka nastaje ispod brane veštačkog, Lisinskog jezera, u kome živi i ohridska pastrmka, Salmo letnica (u Srbiji!).
Zato je i veoma pogodna za formiranje revira, jer je u gornjem toku uvek bistra, sa stabilnim vodostajem i temperaturom vode. Tek nakon uliva Ljubatske reke, počinje njena delimična bujičavost. Kod Bosilegrada prima još jednu odličnu pastrmsku reku, Brankovačku i kao već velika reka teče ka srpsko-bugarskoj granici. Tu ulazi u Evropsku Uniju... :hammer:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Da li si ti bio na toj reci, ako jesi gde si lovio i naravno kako si prošao.
Malo više informacija ne bi bilo uopšte loše! :smoke: Ne kažem da su ove šture, naporotiv odlične su za početak cele priče o ovoj reci, ali mene trenutno pale lična iskustva!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Naravno da sam mušičario tamo i to, krajem osamdesetih i početkom devedesetih. No, ako su ti moje priče dosadne(a meni su još dosadnije), hajde da čujemo nekog ko je bio tamo pre manje od 14 godina.
Ja sam poslednji put video ovu reku u vreme hiperinflacije, 1993. godine i nalovio se i nagledao makedonskih pastrmki, ali i ohridskih i kalifornijskih, u Lisinskom jezeru.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Nisam musicario, ali sam bio. Sem Ljubate i Brankovacke reke, koje su dosta "trcece" (mnogo brzaka, a virovi mali i skrajnuti i preliva skoro nigde, Lisina i narocito Toplodolka daleko su manje. Medjutim, Lisina je lepa, sa livadicama i sumarcima, viricima i razlivima, a  Toplodolka u donjem delu kao kanalic, otvorena i plitka, a sitne pastrmkice iza svakog kamena (2002. godina). Verujem da bi za igru bilo milina. SLicna je i Bozica mestimicno iznad akumulacije, mada se vecim delom pruza kroz vrbake i nedostupna je,a pastrmka joj je 2002. godine bila sitna. No, sve je odreda egejska, ali su pomesani haplotipovi i moguce je da je bilo poribljavanja, jer se sem autohtone bozicke, verovatno najstarije pastrmke jadranskog haplotipa, sredu i oba nova, izvedena, sirom rasprostranjena i invaziono poznata haplotipa.
Dragovistica ima virova ogromne dubine i dubokoh preliva, ali je dno cesto muljevito, obale vidno okicene kesama, a sve zacinjeno mirisima Bosilegrada i gradjana.
Lisinsko jezero je rupa izuzetno strmih obala puna pastrmke, sto makedonske (na varalicu pri obali), sto ohridske (na kasike trolingom u dubini iz camca). Potocne mrene od vise stotina grama nisu uopste nikakva retkost.
I za oko divni krajevi, jedino sto posle prvih par stotina do par kilometara asfalta svaki lokalni put na koji se skrene postaje makadam, pa u kisno vreme nije svejedno da li cete poci obicnim kolima, a na vecim visinama terensko vozilo je imperativ. Samo, tamo nema bas atraktivnoh terena za ribolov, samo za oci.
Sve gore navedeno hvatano je agregatom.
A potencijal je ogroman. Nema zagadjivaca, priroda iznad Bosilegrada je netaknuta, ispod se lako da dovesti u red.:bye:
 
Vrh Dno